Czy informacja o tym, że wyrób stworzony jest z aluminium oznacza, że jest słabszej jakości? Przed dokonaniem osądu w stosunku do tego tworzywa lepiej dokonać przeglądu jego właściwości. Aluminium może zostać zastosowany w licznych gałęziach gospodarki. Co takiego czyni ten materiał godnym uwagi? Aluminium, to niedrogie i atrakcyjny surowiec.

Charakterystyka aluminium

Wyrób z aluminium? - Oxy24Aluminium jest materiałem, który nie waży dużo, a dzięki właściwej obróbce termicznej stopów oraz domieszek aluminium – otrzymuje większą wytrzymałość. W porównaniu stali, ten materiał jest bardziej wytrzymały na niskie temperatury, a jego gęstość jest 3-krotnie mniejsza. Materiał jest świetnym przewodnikiem, dlatego jest stosowany w przewodach i układach elektrycznych. Jego przewodność jest podobna do dwukrotnie cięższej i drogiej miedzi. Aluminium jest nierdzewne, wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny albo sztuczny. Struktura warstwy jest gęsta, a grubość wynosi ledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli warstwa zostanie uszkodzona, nie jest na stałe zniesiona, gdyż się regeneruje. Elementy z aluminium da się zespolić w trwałą konstrukcję. Do ujednolicenia stosuje się zakres działań jak: sklejanie, spawanie, spajanie lub zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Tworzywo jest bezproblemowe w obróbce – dowolny kształt jest osiągalny. Głównie stosuje się obróbkę plastyczną, wiórkową i gwintowanie. Aluminium nie stanowi zagrożenia dla środowiska oraz podlega recyklingowi. Dzięki temu jest to dobry wariant względem ciężkiej stali.

Jak wykorzystywane jest aluminium?

Aluminium jest tworzywem, które bardzo często jest używane. Jego zastosowanie w projektach umożliwia osiąganie lepszych wyników w parametrach takich jak: prędkość, moc, oszczędność, pojemność i tym podobne. Jest atrakcyjnym towarem na rynek opakowaniowy, budowlany, energetyczny, kolejowy, lotniczy lub motoryzacyjny. Ten materiał jest używany także w wytwarzaniu artykułów do domu. Niezwykłe projekty do wnętrza w użyciu aluminium nadają industrialny charakter. Zastosowanie tego tworzywa jest szerokie i można go uznać jako materiał przyszłości.