Borelioza to wieloukładowa choroba zaraźliwa, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Walka z nią może być uciążliwa, dlatego tak ważna jest profilaktyka, a także w porę podjęta diagnoza, by móc jak bezzwłocznie rozpocząć kurację.

Specyficzne objawy boreliozy

Wykrycie boreliozy jest możliwe dzięki badaniom, jednak schorzenie daje też pewne specyficzne symptomy, które zarażony może sam rozpoznać. Wczesne symptomy obejmują pojawienie się rozpoznawalnego rumienia, który zdaje się wędrować i stopniowo rozsiewać. Może on pojawić się nawet po około miesiącu od ukąszenia, dlatego trzeba ostrożnie ledzić strefę ugryzienia przez kleszcza. Pojawiają się też objawy podobne do grypy, takie jak gorączka, ból, zawroty głowy i osłabienie. Po ustąpieniu wstępnych symptomów, u części chorych choroba rozszerza swój krąg, uderzając na inne części ciała. Może powodować zapalenie stawów, neuroboreliozę lub proces zapalny serca. Nieraz powstaje też paraliż nerwu twarzowego.

Wykrywanie choroby

kleszcz i boreliozaIdentyfikacja choroby przez lekarza potrzebuje badań serologicznych, oprócz charakterystycznego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę zazwyczaj zleca lekarz chorób zakaźnych, jednak może je polecić również dermatolog, neurolog lub okulista, w zależności od pojawiających się symptomów. Badanie serologiczne oznaczają przeciwciała przeciw boreliozie, ale często we wczesnej fazie choroby nie jest to namacalny dowód boreliozy, ponieważ występują one też we krwi ludzi zdrowych. Dodatkowo testy serologiczne mają uzasadnienie dopiero po mniej więcej miesiącu po zainfekowaniu przez kleszcza. Diagnostyka serologiczna składa się na dwa etapy: pierwszy jest to test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy badanie jakościowe ELFA. Jeśli wynik jest dodatni, bezwarunkowe jest przeprowadzenie testu na potwierdzenie – western blot. We wczesnym etapie choroby wykorzystywana jest również metoda PCR, umożliwiająca wykryć DNA mikroorganizmu, jednakże sposób ten spełnia rolę tylko przy wyszczególnionych objawach. Prócz najczęściej wykonywanych testów, niezwykle efektywny w wykrywaniu boreliozy jest skaner F-Scan 4. Urządzenie to jest bardzo precyzyjne i pozwala na wykonanie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i leczeniu cyst, zakażeń grzybami, a także w chorobie odkleszczowej.

Skuteczna kuracja w przypadku boreliozy

Norma w dzisiejszych czasach w leczeniu boreliozy bazuje na podawaniu antybiotyków, które mają zlikwidować zakażenie bakteryjne. Zazwyczaj stosuje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U pacjentów wrażliwych na te antybiotyki, podaje się cefuroksym. Równocześnie z antybiotykami można też stosować środki, które zwalczają objawy. Obecnie boreliozę można też zwalczać plazmoterapią, używaną w metodzie dr Rife’a. Technika ta ma zastosowanie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, jednak jest już szansa leczenia w Polsce.

Technika ta może być wspomagająca, ale może być też jako wyłączna walka z chorobą. W metodzie Rife’a ma użycie generator plazmowy RPZ 14, który dochodzi do wszelkich tkanek ciała, oddziałując na bakterie w układzie krążenia, ale też te ukryte głębiej układu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 emituje jednocześnie różnego rodzaju fale, między innymi falę plazmatyczną, wpływa na różne struktury komórkowe, np. te będące własnością bakterii wyzwalającej chorobę odkleszczową. Fala plazmatyczna reaguje z bakterią, doprowadzając ją do zniszczenia. W ten sposób generator plazmowy unicestwia bakterie. Terapia przy jego użyciu jest bardzo skuteczna, także w przypadku zachorowań odpornych na standardowe leczenie. Terapia generatorem RPZ 14 jest najpewniejsza przy co najmniej dziesięciu zabiegach. Podczas leczenia należy pić dużą ilość wody, trzeba też należycie się wysypiać.

Gabinetów, w których leczy się boreliozę z wykorzystaniem jest na szczęście całkiem sporo. Można odszukać takie miejsce w swoim mieście przez internet. Poniżej przedstawiono stronę internetową jednego z gabinetów: https://apiterapie.pl/leczenie-boreliozy-lubliniec/

Pokonać boreliozę

Niewątpliwie borelioza to przykra choroba i walka z nią nie jest prosta. Istotne jest zapobieganie choroby. Kiedy jednak doszło do infekcji, przy aktualnie stosowanych metodach można wcześnie zdiagnozować i bezzwłocznie zacząć leczenie boreliozy.